Firma Hyundai Motor Company zaprezentowała dzisiaj nadchodzącą premierę ulepszonego modelu IONIQ 5 i jego nowej odmiany IONIQ 5 N Line, poszerzając gamę wielokrotnie nagradzanych pojazdów elektrycznych (EV). Zaktualizowany model oferuje nowe, innowacyjne funkcje i liczne ulepszenia konstrukcyjne.

Zmodernizowany IONIQ 5 ma na celu utrzymanie wysokiego poziomu konkurencyjności, tego wielokrotnie nagradzanego na całym świecie pojazdu elektrycznego, poprzez poprawę parametrów technicznych i zastosowanie nowych technologii w celu zmaksymalizowania zadowolenia kierowców.

Zmodernizowany IONIQ 5 ma teraz zwiększoną pojemność akumulatora, która wzrosła z 77,4 kWh do 84,0 kWh, co przekłada się na wydłużenie zasięgu samochodu na jednym ładowaniu.

 

Zmiany karoserii modelu IONIQ 5 obejmują wyrafinowane dodatki w kształcie litery V oraz przestylizowane przednie i tylne zderzaki, które podkreślają niską i szeroką sylwetkę SUV-a. W rezultacie długość modelu IONIQ 5 wzrosła do 4655 mm (o 20 mm), natomiast pozostałe wymiary zewnętrzne – szerokość 1890 mm, wysokość 1605 mm i rozstaw osi 3000 mm – pozostały niezmienione.

 

Aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić dynamiczny wygląd modelu IONIQ 5 i poprawić jego właściwości aerodynamiczne, tylny spojler został wydłużony o 50 mm, a także pojawiły się nowe obręcze kół o aerodynamicznych właściwościach.

Wnętrze pojazdu zapewnia jeszcze większą użyteczność i wygodę, zapewniając komfortową przestrzeni do życia. W konsoli środkowej, w górnej części tunelu Universal Island, znajdują się teraz fizyczne przyciski, za pomocą których można obsługiwać często używane funkcje, takie jak podgrzewane i wentylowane siedzenia w pierwszym rzędzie, podgrzewaną kierownicę i asystenta parkowania. Również bezprzewodowa ładowarka smartfona została przeniesiona wyżej, co znacznie zwiększa użyteczność.

 

Co więcej, pojawiła się kierownica o nowym designie, z wbudowanymi pikselami świetlnymi, a także poprawiono rozmieszczenie elementów sterujących systemem informacyjno-rozrywkowym i klimatyzacją, aby zwiększyć wygodę obsługi.

Aby poprawić ogólne wrażenia i komfort użytkowników urządzeń mobilnych, Hyundai wprowadził system informacyjno-rozrywkowy nowej generacji o nazwie „connected car Navigation Cockpit”  (ccNC). Pojazd jest również wyposażony w bezprzewodową aktualizacje oprogramowania typu Over-The-Air (OTA), co zapewnia stałą aktualność głównych elektronicznych elementów sterujących.

Ponadto Hyundai Motor wprowadził kilka nowych funkcji zapewniających bezpieczeństwo i wygodę kierowców. Należą do nich kierownica z funkcją wykrywania dłoni Hands-On Detection (HOD), nowy asystent utrzymania pasa ruchu, asystent parkowania Remote Smart Parking Assist 2 (RSPA 2) oraz funkcję Forward/Side/Reverse Parking Collision-Avoidance Assist (PCA-F/S/R), zapobiegającą kolizjom podczas manewrowania na parkingu. Wszystkie te funkcje zapewniają bezpieczniejszą i wygodniejszą jazdę.

Aby zwiększyć atrakcyjność rynkową tego modelu, zastosowano kilka funkcji preferowanych przez klientów, w tym: inteligentny system oświetlenia (IFS), cyfrowy kluczyk Digital Key 2, kamerę Built-In Cam 2 oraz możliwość zdalnego składania siedzeń w drugim rzędzie.

 

Podjęto także inne środki w celu zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu jazdy w porównaniu do poprzedniego modelu. Nowy IONIQ 5 jest wyposażony w amortyzatory, które pomagają złagodzić wibracje przenoszone z nawierzchni, zapewniając płynniejszą jazdę. Zwiększono także sztywność poprzeczki między komorą silnika a kokpitem, aby zredukować wibracje na kierownicy. Wzmocnienia tylnej osi i dolnej części pojazdu zostały podwojone, co poprawiło stabilność i zwinność. Zwiększono również sztywność nadwozia, aby zredukować dudniący hałas o niskiej częstotliwości, a także zoptymalizowano kontrolę hałasu silnika. Natomiast dodatkowa izolacja akustyczna silnika tylnej osi zwiększyła poczucie ogólnej ciszy w samochodzie.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, wzmocniono nadwozie, przednie i tylne drzwi oraz fragmenty słupków B, aby poprawić ochronę przed kolizjami bocznymi. Pojazd jest również wyposażony w osiem poduszek powietrznych, w tym boczne poduszki powietrzne w drugim rzędzie, w celu dodatkowego zwiększenia bezpieczeństwa.

 

Do gamy modelu dołącza również IONIQ 5 N Line, a więc usportowiony wariant, który będzie plasował się pomiędzy zmodernizowanym modelem podstawowym, a sportowym IONIQ 5 N. Oczekuje się, że odmiana N Line zaspokoi zwiększone zapotrzebowanie na sportową stylizację, przyciągając kierowców, którzy oczekują dynamicznych wrażeń z jazdy.

IONIQ 5 N Line charakteryzuje się bardziej agresywną, sportową stylistyką nadwozia, wyróżniając się unikalnymi zderzakami, stylowymi listwami progowymi i zestawem specjalnych 20-calowych aluminiowych obręczy kół, które podkreślają sportową stylizację auta.

We wnętrzu również znajdziemy ekskluzywny design wersji N Line, w tym specjalną kierownicę i deskę rozdzielczą, metalowe pedały N Line, czarną podsufitkę, sportowe fotele z logo N i czerwonymi kontrastowymi szwami oraz dwiema tapicerkami do wyboru, co tworzy wciągające otoczenie sprzyjające dynamicznej jeździe.

Ulepszony IONIQ 5 i jego nowa odmiana IONIQ 5 N Line będą dostępne dla klientów koreańskich już w marcu. Hyundai Motor planuje stopniowe wprowadzanie ich na inne rynki w tym roku.

 

źródło:

https://www.hyundai.news/pl/articles/informacje-prasowe/ioniq-5-n-line.html 

h111

Hyundai IONIQ 5 - zmodernizowany model

27.05.2024 Zespół GetAuto.pl