Debiut Forda Bronco

Ford Bronco zadebiutował w 1966 roku i szybko stał się ulubieńcem miłośników przygód i jazdy terenowej. Od samego początku symbolem tej kultowej terenówki jest koń uwieczniony w charakterystycznej pozie. Między innymi z tego powodu model ten nazywany jest terenowym bratem Mustanga.

Powstanie Forda Bronco i Mustanga

W połowie lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku na rynku pojawił się Ford Mustang, zyskując ogromną popularność. Jego twórcą był Donald N. Frey – człowiek, który wprowadził na świat również Forda Bronco. Mustang stworzył zupełnie nowy segment samochodów sportowych, natomiast Bronco przełamał status quo w segmencie samochodów terenowych.

Symbolika i Znaczenie

Logo Forda Mustanga jest synonimem wolności oraz buntu przeciw ustalonym zasadom – mustangi to zdziczałe amerykańskie konie, które uciekły swoim właścicielom tworząc nową, wytrzymałą rasę. Symbolem Forda Bronco jest nieoswojony, dziki koń.

Projektowanie z Myślą o Klientach

Mustang i Bronco od zawsze miały dawać radość z jazdy. Oba modele zaprojektowane zostały w oparciu o skrupulatnie przeprowadzone badania. Mustang miał zadowolić klientów szukających sportowych wrażeń i bliskości drogi, podczas gdy Bronco miał być „pojazdem uniwersalnym”, zapewniającym komfort i dobre właściwości terenowe.

Personalizacja i Wyposażenie

Dla nabywców Mustanga i Bronco bardzo ważnym aspektem stały się szerokie możliwości personalizacji. Mustang oferował sportowe zawieszenie, sportowy układ kierowniczy, hamulce tarczowe i różne opcje wnętrza. Bronco mógł być doposażony w dodatkowy zbiornik paliwa, CB radio, wyciągarkę czy pług do odśnieżania. Obecnie produkowany Bronco kontynuuje swoje dziedzictwo, oferując szeroką gamę akcesoriów, od wodoodpornych pokrowców na fotele po oświetleniowe listwy LED i namioty montowane na tylnej klapie.

Mustang i Bronco w Świecie Motorsportu

Oba modele mają bogate korzenie w motosporcie. Mustangi od samego początku pojawiały się na torach wyścigowych, z pierwszą generacją przygotowaną przez Carrolla Shelby’ego, znaną jako Shelby GT350R. Obecnie Ford Mustang GT3 startuje w wyścigach długodystansowych, a Mustang Dark Horse jest podstawą dla zawodów NASCAR i serii Mustang Challenge.

Bronco również ma bogatą historię startów, sięgającą lat 60. Dzięki zaangażowaniu Billa Stroppe, Bronco zwyciężył w swojej klasie w pustynnym rajdzie Baja 1000 i Baja 500. Najnowsza generacja Bronco pokazuje swój potencjał, z limitowaną edycją Bronco Desert Racer wyposażoną w ponad 400-konną jednostkę V8.

Ewolucja Forda Bronco

Od 1966 roku na rynku pojawiło się sześć generacji Forda Bronco. Druga generacja, wprowadzona w 1978 roku, była znacznie większa i miała konkurować w segmencie większych aut terenowych. Trzecia generacja, z 1980 roku, zyskała jeszcze lepszy układ napędowy 4×4 i aerodynamiczne nadwozie. Czwarta generacja z 1987 roku była wyposażona w elektroniczny wtrysk paliwa i ABS. Piąta generacja z 1992 roku oferowała pełny ABS, poduszkę powietrzną dla kierowcy i trzypunktowe pasy bezpieczeństwa.

Najnowsza Generacja

Najnowsza odsłona Forda Bronco pojawiła się w 2023 roku. Wyposażona w podwójnie doładowany silnik benzynowy EcoBoost V6 o pojemności 2,7 litra, oferuje moc 335 KM i moment obrotowy 563 Nm. Napęd przekazywany jest za pomocą 10-biegowej automatycznej skrzyni biegów, a układ kontroli jazdy w terenie umożliwia wybór odpowiedniego trybu jazdy.

Koncepcja i Dziedzictwo

Twórca Bronco już na etapie tworzenia koncepcji podkreślał, że model ten nie będzie samochodem osobowym ani pickupem, lecz łączył najlepsze cechy obu tych światów. Bronco miał pełnić rolę rodzinnego sedana, sportowego roadstera, a także być pojazdem rolniczym czy samochodem służb mundurowych. Dzięki solidnej konstrukcji, Bronco od prawie 60 lat cieszy się popularnością na całym świecie.

 

https://fordmedia.pl/2024/03/12/ford-bronco-terenowy-brat-mustanga-te-modele-maja-ze-soba-wiecej-wspolnego-niz-mozna-sie-spodziewac/

 

Ford-Bronco_01

Ford Bronco – terenowy brat Mustanga.

02.07.2024 Zespół GetAuto.pl