Pionier radości z jazdy w segmencie kompaktowych samochodów premium

BMW serii 1, pionier w segmencie kompaktowych samochodów premium, wkracza z czwartą generacją modelu. Dzięki dynamicznej stylistyce, zupełnie nowej ofercie napędów oraz istotnie ulepszonemu zawieszeniu, nowe BMW serii 1 jeszcze mocniej zaznacza swoją pozycję najbardziej sportowego samochodu wśród konkurencji. Wysokowydajne silniki z 48-woltową technologią hybrydową oraz proces produkcji nastawiony na oszczędność zasobów i stosowanie materiałów z recyklingu, optymalizują zrównoważony rozwój w całym cyklu życia produktu. Jego progresywny charakter widać również w przeprojektowanym wnętrzu, rozszerzonej gamie systemów automatyzacji jazdy i parkowania, nowym systemie BMW iDrive z funkcją QuickSelect i innowacyjnych usługach cyfrowych opartych na systemie operacyjnym BMW 9.

Premiera BMW serii 1 to początek nowego rozdziału w 20-letniej historii sukcesów marki w segmencie samochodów kompaktowych. Modele nowej generacji niezmiennie będą produkowane w zakładach BMW Group w Lipsku. Wprowadzenie na rynek zaplanowano na październik 2024 roku. Najważniejszym regionem sprzedaży są Niemcy. Oprócz innych krajów europejskich jednym z pięciu najważniejszych rynków dla nowego BMW serii 1 jest Japonia.

Wygląd zewnętrzny

Sportowy charakter BMW serii 1 w najnowszej generacji podkreślają typowe dla BMW proporcje: długa maska, cofnięta kabina, dynamicznie opadająca linia dachu i masywny tył. Wymiary pięciodrzwiowego modelu zmieniły się tylko nieznacznie w porównaniu do jego poprzednika. Długość zewnętrzna nowego BMW serii 1 wzrosła o 42 mm do 4361 mm, podczas gdy rozstaw osi wynosi 2670 mm. Szerokość pojazdu to 1800 mm, a wysokość wzrosła o 25 mm do 1459 mm.

Nowe BMW serii 1 z niezwykle płaskim przodem znacznie niżej zawieszonym nad jezdnią niż w poprzednim modelu sygnalizuje swój sportowy charakter mocniej niż kiedykolwiek dotąd. Szeroka, pochylona do przodu atrapa chłodnicy BMW ma innowacyjną strukturę pionowych i ukośnych listew grilla. Standardowe reflektory LED charakteryzują się efektownymi pionowymi elementami świateł dziennych i kierunkowskazów. Opcjonalnie dostępne są adaptacyjne LED-owe reflektory z nieoślepiającymi matrycowymi światłami drogowymi, funkcją doświetlania zakrętów i niebieskimi akcentami.

Wnętrze

Nowo zaprojektowane wnętrze BMW serii 1, które standardowo wykończone jest całkowicie bez użycia skóry, oferuje nowoczesną atmosferę premium ze sportowymi akcentami i dużą ilością miejsca dla maksymalnie pięciu osób. Nowe fotele zapewniają wysoki komfort podczas długich podróży. Opcjonalnie dostępne są fotele sportowe z tapicerką Econeer z poliestru pochodzącego z recyklingu oraz fotele sportowe M. Perforowane powierzchnie foteli są również oferowane w wersji Veganza o właściwościach skóropodobnych. Tapicerka z Veganzy i alcantary jest częścią pakietu sportowego M i standardowym wyposażeniem BMW M135 xDrive.

We wszystkich wersjach foteli opcjonalnie dostępne jest podgrzewanie i szeroki zakres elektrycznej regulacji z pamięcią ustawień po stronie kierowcy. Fotele sportowe i sportowe M można dodatkowo wyposażyć w podparcie lędźwiowe. W przypadku foteli sportowych dostępna jest opcjonalnie również funkcja masażu. W standardzie oferowana jest teraz interaktywna poduszka powietrzna dla kierowcy i pasażera obok dodatkowo zwiększająca ochronę. Po złożeniu tylnych siedzeń pojemność bagażnika można zwiększyć z 380 do 1200 l (BMW 120, BMW 120d: 300 – 1135 l).

Wysokiej jakości powierzchnie i listwy ozdobne, nowa dźwignia biegów i zakrzywiony wyświetlacz BMW podkreślają progresywną atmosferę premium. W pełni cyfrowy system wyświetlania obejmuje 10,25-calowy wyświetlacz informacyjny i 10,7-calowy wyświetlacz kontrolny. Konsekwentne zastosowanie rozwiązań cyfrowych znacznie zmniejszyło liczbę przycisków i elementów obsługi w kokpicie. W nowym BMW serii 1 również klimatyzację obsługuje się cyfrowo. Oprócz standardowej kierownicy sportowej dostępna jest również przeprojektowana kierownica skórzana M, która jest częścią pakietu sportowego M i ma łopatki do ręcznej zmiany biegów.

Nowa generacja silników

Tak jak w BMW M135 xDrive, wszystkie inne silniki oferowane w nowym BMW serii 1 to silniki modułowe BMW Group najnowszej generacji. Trzycylindrowy silnik benzynowy nowego BMW 120 (zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 6,0 – 5,3 l/100 km; emisja CO2 w cyklu mieszanym: 135 – 121 g/km wg WLTP; klasy emisji CO2: D) oraz czterocylindrowy silnik wysokoprężny nowego BMW 120d (zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 4,8 – 4,3 l/100 km; emisja CO2 w cyklu mieszanym: 125 – 112 g/km wg WLTP; klasy emisji CO2: D – C) są połączone z 48-woltową technologią mild hybrid, która zwiększa zarówno ich wydajność, jak i szybkość oddawania mocy. Wszystkie jednostki napędowe przenoszą napęd standardowo za pośrednictwem 7-biegowej dwusprzęgłowej skrzyni Steptronic.

Nowe BMW 120 o mocy 125 kW / 170 KM przyspiesza od 0 do 100 km/h w 7,8 s. Nowe BMW 120d generujące moc 120 kW / 163 KM przyspiesza od 0 do 100 km/h w 7,9 s. BMW 118d, również napędzane czterocylindrowym silnikiem wysokoprężnym (zużycie paliwa w cyklu mieszanym: 5,2 – 4,6 l/100 km; emisja CO2 w cyklu mieszanym: 136 – 122 g/km wg WLTP; klasy emisji CO2: E – D), zapewnia moc 110 kW / 150 KM i przyspieszenie na poziomie 8,3 s.

Najnowocześniejsze systemy automatyzacji jazdy i parkowania

Nowe BMW serii 1 oferuje w wyposażeniu standardowym i dodatkowym mocno rozszerzoną gamę systemów automatyzacji jazdy i parkowania. Standardowe funkcje obejmują system asystujący kierowcy z ostrzeganiem przed kolizją z przodu, ostrzeganiem o opuszczeniu pasa ruchu czy przy zmianie pasa ruchu i rozpoznawaniem znaków drogowych, a także asystenta parkowania z asystentem cofania.

Najważniejsze elementy opcjonalne obejmują asystenta kierowania i toru jazdy, automatycznego asystenta ograniczeń prędkości oraz prowadzenia po trasie podczas korzystania z aktywnego regulatora prędkości z funkcją Stop & Go. W nowych modelach BMW 120 oraz BMW 120d dostępny jest również asystent parkowania Professional, który umożliwia sterowanie parkowaniem i manewrowaniem za pomocą smartfona.

Rozszerzone wyposażenie standardowe, ukierunkowana indywidualizacja

Oprócz wysokiej jakości systemów wspomagających kierowcę znacznie rozszerzona oferta wyposażenia standardowego nowego BMW serii 1 obejmuje również automatyczną klimatyzację, system alarmowy, elektrycznie składane lusterka zewnętrzne oraz BMW Live Cockpit Plus, w tym oparty na chmurze system nawigacji BMW Maps. Nowe pakiety wyposażenia dodatkowego umożliwiają ukierunkowaną indywidualizację samochodu.

Pakiet innowacji obejmuje BMW Live Cockpit Professional z wyświetlaczem BMW Head-Up i funkcją Augmented View na wyświetlaczu kontrolnym, a także asystenta parkowania Plus. Pakiet Premium obejmuje opcję telefonu z bezprzewodowym ładowaniem, dostęp komfortowy, projekcję logo z lusterek zewnętrznych, automatycznie przyciemniane lusterko wsteczne i adaptacyjne reflektory LED. Gama wyposażenia dodatkowego obejmuje również 2-strefową klimatyzację automatyczną, szklany dach panoramiczny i system audio Harman Kardon.

Nowy system operacyjny

Nowe BMW serii 1 wyposażone jest w najnowszą wersję systemu BMW iDrive z funkcją QuickSelect zapewniającą intuicyjną i wygodną obsługę funkcji pojazdu. Nowy ekran główny pokazuje ikony funkcji ułożone pionowo na tym samym poziomie. QuickSelect umożliwia bezpośredni dostęp do różnych funkcji bez konieczności przechodzenia do podmenu. Nowy system BMW iDrive jest konsekwentnie zaprojektowany do obsługi dotykowej i głosowej. Bazuje na systemie operacyjnym BMW 9, który stanowi również podstawę dla bardzo indywidualnego wyboru dodatkowych usług cyfrowych. Zdalne aktualizacje oprogramowania umożliwiają bezprzewodową integrację nowych i ulepszonych funkcji pojazdu. Dzięki aktualizacjom BMW ConnectedDrive można również bezpłatnie testować wybrane funkcje przez okres jednego miesiąca, a następnie wykupić je na określony czas. W sklepie BMW ConnectedDrive dla nowego BMW serii 1 dostępna jest nowa oferta BMW Digital Premium, która umożliwia korzystanie w pojeździe w ramach subskrypcji z aplikacji oferowanych w danym kraju, takich jak streaming muzyki i wideo, wiadomości czy gry. Oferta obejmuje również pakiet danych dla wszystkich usług cyfrowych i aplikacji zawartych w BMW ConnectedDrive Store. BMW Digital Premium rozszerza również funkcje systemu nawigacyjnego BMW Maps i wybór trybów My Modes oraz oświetlenie powitalne i pożegnalne. W niektórych krajach BMW Digital Premium umożliwia również cyfrowe płatności za parkowanie i paliwo z pojazdu.

Integracja smartfonów za pośrednictwem Apple CarPlay® i Android Auto™ dostępna jest w nowym BMW serii 1 w standardzie. Profil BMW ID i aplikacja My BMW oferują wygodny sposób personalizacji doświadczenia użytkownika w nowym BMW serii 1. Opcjonalnie w aplikacji My BMW można też skonfigurować funkcję BMW Digital Key Plus z ultra szerokopasmową technologią bezprzewodową dla kompatybilnych smartfonów z systemami operacyjnymi iOS lub Android oraz Apple Watch.

Ceny

Ceny nowego BMW serii 1 zaczynają się od 127 000 PLN.

 

https://www.press.bmwgroup.com/poland/article/detail/T0442843PL/nowe-bmw-serii-1

bialy

Nowe BMW serii 1

11.06.2024 Zespół GetAuto.pl