Czym jest Rejestr Zastawów Skarbowych?

Rejestr Zastawów Skarbowych to zbiór wszystkich informacji z całego kraju na temat zastawów skarbowych. Zastaw skarbowy to nic innego jak zabezpieczenie wykonania zobowiązań podatkowych. Ustanawia się go bez zgody właściciela w przypadku, gdy podatnik nie wywiązuje się ze swoich obowiązków płatniczych, dzięki czemu urząd może w łatwy sposób wyegzekwować zaległe należności w postaci np. składek ZUS lub podatków.

 

Powyższa teoria brzmi dosyć skomplikowanie? Wyobraź sobie, że kupujesz auto z komisu bądź od osoby prywatnej. Po jakimś czasie dowiadujesz się, że auto jest obciążone zastawem skarbowym. Okazuje się, że w takiej sytuacji jako nowy właściciel nie masz praw do tego pojazdu, ponieważ przed twoim zakupem należało ono już do Urzędu Skarbowego.

Czy możesz zrobić coś w takiej sytuacji? Niestety nie. Kupiłeś auto od właściciela, do którego ten pojazd nie należał. Aby uchronić się przed taką sytuacją zawsze sprawdzaj pojazd, którym jesteś zainteresowany poprzez aplikację mobilną lub webową - carQ.pl. Dzięki temu unikniesz problemów i będziesz miał pewność, że auto, które zamierzasz kupić będzie należało wyłącznie do ciebie.