Profesjonalna rejestracja aut

W tym roku weszły w życie przepisy pozwalające na tzw. profesjonalną rejestrację pojazdów. Na ulicach możemy spotkać pojazdy z białymi tablicami rejestracyjnymi i zieloną czcionką. Ułatwia to proces zakupowy osobom szukającym nowego auta.

Wcześniej sprzedawca, który chciał udostępnić auto klientowi, musiał przejść przez uciążliwą i czasochłonną procedurę uzyskania tzw. pozwolenia wielokrotnego. Nie było to do końca idealne rozwiązanie, ponieważ klienci nie zawsze mogli przetestować auto o takim samym wyposażeniu jakie ich interesowało. Musieli zadowalać się samochodem o słabszym silniku czy inną skrzynią biegów.

Profesjonalna rejestracja

Teraz dealer raz w roku, będzie może złożyć wniosek w starostwie o profesjonalną rejestrację. Jeśli zostanie on rozpatrzony pozytywnie, salon otrzymuje do dyspozycji dwupak tablic i plik blankietów.  Po zakończeniu użyczenia auta klientowi, nowe „zielone” tablice przekłada się do kolejnego auta i rejestruje blankiet. Bez potrzeby doklejania nalepek identyfikacyjnych na przedniej szybie auta.

„Zieloną” tablice mogą otrzymać pojazdy, które nie były wcześniej rejestrowane w kraju i za granicą. Decyzję o profesjonalnej rejestracji pojazdów starostwo wydaje raz w roku. Wnioski mogą składać przedsiębiorcy posiadający siedzibę w Polsce.

Takie rozwiązania są dostępne dzięki współpracy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców oraz Centralnego Ośrodka Informatyki.