Sprawdzenie stanu licznika podczas kontroli drogowej

Zgodnie z przepisami, cofanie liczników w samochodach to przestępstwo. W listopadzie weszło w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Policja podczas kontroli sprawdzi przebieg naszego auta.

Kręcenie przebiegów klasyfikowane jest jako przestępstwo, ale ktoś musi sprawdzić czy kierowcy dopuszczają się przewinienia. Wcześniej stan licznika spisywany był przez stację kontroli podczas przeglądów. Od listopada dodatkowo policjant podczas rutynowej kontroli spiszę przebieg auta. Są jednak wyjątki, służby będą mogły odstąpić od sprawdzenia licznika np. podczas masowej kontroli trzeźwości kierowców lub gdy samochód jest holowany czy przewożony na lawecie.

Od 1 stycznia 2020 roku sprawdzany będzie również numer VIN, podwozia i ramy. Ta sytuacja dotyczy jednak jedynie aut niezarejestrowanych, które są przedmiotem obrotu handlowego w Polsce.

Warto pamiętać, że sprawdzając samochód na www.carq.pl, dostajemy szczegółowy raport dotyczący auta. Znajduje się także w nim estymowany przebieg pojazdu. Możemy sprawdzić, czy stan licznika podany w ogłoszeniu jest prawdziwy.