Jak ocenić czy auto miało cofnięty licznik?

Choć cofanie liczników jest przestępstwem, osoby zainteresowane zakupem pojazdu z drugiej ręki nigdy nie mają pewności, że kupują auto z realnym przebiegiem. Istnieje jednak kilka podstawowych zasad, które mogą uchronić przed oszustwem.

  1. Każde auto zawsze sprawdzaj poprzez carQ.pl - jeżeli przebieg z ogłoszenia nie zgadza się z ostatnim przebiegiem spisanym podczas badania technicznego, auto prawdopodobnie miało fałszowany licznik.
  2. Uważaj na ogłoszenia, w których znajdziesz informacje, np. o takiej treści:  „Pojazd należał do starszej pani, która jeździła nim tylko do sklepu po bułki”. Sprawdź czy obecny właściciel auta ma spójną i logiczną historię potwierdzającą niski przebieg.
  3. Zwróć uwagę na stopień zużycia chociażby tapicerki - jeżeli jest zniszczona, auto na pewno przejechało niemało kilometrów.
  4. Przypadki zmiany stanu licznika zdarzają się niezależnie od rodzaju sprzedawcy. Zawsze zachowuj ostrożność.
  5. Im starsze auto i mniejszy przebieg tym większe prawdopodobieństwo, że było „kręcone”.
  6. Na oględziny zabierz osobę, która zna się na mechanice - obejrzy części wewnętrze auta i będzie mogła ocenić czy są mocno zużyte.
  7. Cofanie liczników to nie tylko polski problem, uważaj również na auta importowane z zagranicy.

Auto z nieautentycznym stanem licznika zakupione z komisu, salonu dilerskiego czy firmy handlowej można zwrócić w momencie, kiedy wyjdzie na jaw, że zostało sprzedane z nieprawdziwymi informacjami. Rzetelne informacje o przebiegu możesz uzyskać od ASO, jeżeli samochód, nad którego zakupem się zastanawiasz, był w takim salonie serwisowany.

Przez lata cofanie liczników było bezkarne, jednak od 25 maja 2019 roku jest to przestępstwo. Kara za ten proceder może wynieść nawet od 3 do 5 lat pozbawienia wolności.